Новий Кримінальний процесуальний кодекс очима відомих адвокатів

Новий КПК очима адвокатів

Правоохоронні органи зробили все можливе, аби придумати нові шляхи до відмов у прийнятті заяв і відкритті кримінальних проваджень.

«Ракурс» знайомив читачів із враженням про новий Кримінальний процесуальний кодекс Україниекспертівфахівців у галузі права, правозахисників. Сьогодні пропонуємо точку зору відомих адвокатів, яких ми запитали про те, як вони розцінюють ефективність захисту в контексті дії нового Кримінального процесуального кодексу України.

Вадим ХАБІБУЛЛІН, адвокат, голова Київської обласної колегії адвокатів:

«Для того, щоб усі усвідомили, наскільки важливий новий Кримінальний процесуальний кодекс, ще потрібен час. Повертатися назад ніхто не збирається, тож слід прийняти ті окремі умови кодексу, які є, і, у разі потреби, боротися з ними аж до створення судової практики і внесення змін.

Загалом висновок важко зробити і за півроку. А за один квартал дії нового документа робити висновки про те, що новий Кримінальний процесуальний кодекс став ближчим до людей — це, принаймні, смішно.

Правоохоронні органи зробили все можливе, аби придумати нові шляхи до відмов у прийнятті заяв і відкритті кримінальних проваджень. І повірте: може, більш як на 70 % заяв про правопорушення людям відмовляють у проведенні розслідувань. Хоч КПК не передбачає можливість відмови в прийомі заяви про відкриття кримінального провадження. Одне із ряду ноу-хау правоохоронців — відмова листом, у якому зазначено, що «звернення надійшло відповідно до Закону України «Про звернення громадян» і не містить «достатніх» відомостей про кримінальне правопорушення. У той час як КПК передбачає реєстрацію злочину у випадках, коли стовідсотково вбачається кримінальне правопорушення.

В такому випадку людина вимушена оскаржувати це рішення/лист. Оскарження можливе лише в слідчого судді. Оскільки, як правило, жоден слідчий суддя не приймає рішення протягом трьох днів, передбачених КПК, то через складність процедури більшість заяв не доходить до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

У той же час Кримінальний процесуальний кодекс, на жаль, не встановлює відповідальності за незаконну відмову у реєстрації правопорушення з боку співробітників правоохоронного органу. Тому жоден правоохоронець не відчуває, що йому доведеться відповідати. Разом з тим, якщо людина пише заяву до слідчого управління, то є шанс, що розслідування буде проведено. А якщо просто в прокуратуру, чи районне управління МВС в районі, то шанси, що це буде доведене до слідчого, — практично нульові.

Зараз до кінця не сформований слідчий корпус, там працює невелика кількість людей. Це фактично старі оперативні співробітники з «ментальністю старого КПК», тому вона не змінюється. Водночас змінюється навантаження. Зараз у слідчих роботи більше, ніж у державних виконавців. Вони не встигають, не вносять, порушують — і поки що з цим нічого не можна зробити.

Але за будь-яких обставин КПК—2012 є революційним і ті, хто його впровадив, назавжди забезпечили собі пам’ятники за життя, за що їм окрема подяка.

Звичайно, важко впроваджувати нове зі старими кадрами, від цього нікуди не дітися і ментальність їх не змінити, так само як каральний ухил суддів.

Щиро вірю, що можливо, за рік-два можна буде відчути реальні результати впровадження КПК, що принесуть полегшення для людей, і шляхом створення нової судової практики, і зміни каральної ментальності правоохоронних і судових органів, і шляхом його доопрацювання».

http://racurs.ua/246-novyy-kpk-ochyma-advokativ

______________________________________________________________________________

Віктор Янукович: Гальмування курсу на гуманізацію кримінального процесу є неприпустимим

Президент України Віктор Янукович наголошує на неприпустимості гальмування курсу на гуманізацію кримінального процесу, який розпочато з прийняттям Кримінального процесуального кодексу.

«Норми Кримінального процесуального кодексу — це не красиві декларації. Це реально діючі норми права, і вони мають неухильно виконуватися», — сказав Глава держави під час виступу на Всеукраїнській нараді працівників прокуратури.

За словами Президента, він і надалі уважно аналізуватиме результати застосування положень цього акту. «Будь-які спроби ігнорування змін, вихолощення їхнього змісту, безініціативне та недбале ставлення до своїх обов’язків отримають відповідну реакцію з мого боку», — зазначив Віктор Янукович.

Він наголосив, що керівники прокуратури та правоохоронних органів повинні запровадити постійний контроль виконавчої дисципліни, моніторинг практичного втілення норм нового Кодексу.

«Наші співвітчизники повинні відчути, що прийняття цього Кодексу здійснювалося виключно в їхніх інтересах, з метою забезпечення законності, зміцнення правопорядку та підвищення рівня захищеності основоположних прав і свобод громадян», — підкреслив Президент.

http://www.president.gov.ua/news/27492.html

Навигация по записям

*/?>