ГЕНЕРАЛЬНА ІНСПЕКЦІЯ ГПУ — ПРОКУРОРСЬКА ІНКВІЗИЦІЯ

ГЕНЕРАЛЬНА ІНСПЕКЦІЯ ГПУ

Перше і головне моє завдання було допомогти створити Генеральну інспекцію при ГПУ. У США існуюють близько 60 загальних інспекторів при кожному міністерстві та відомстві. Ця система дуже добре працює сьогодні. Мене попросили брати участь у виборчій комісії, яка має організувати відбір кандидатів, пізніше провести іспити та співбесіди. Ми вже раз зустрічалися з членами комісії. Ми будемо працювати наступні кілька місяців, щоб остаточно створити генеральну інспекцію, щоб вона діяла тут.

Комісія буде розглядати кандидатські пакети, вивчати досвід претендентів. Потім буде добровільне тестування: один іспит щодо юридичних знань, пізніше — окремий загальний іспит, схоже на IQ-тест, до якої міри людина може аналізувати. Потім буде перевірка фінансових декларацій, які нададуть кандидати. Щоб ми не взяли когось, хто сам великий корупціонер. Ми будемо просити СБУ чи НАБУ допомогти нам з перевірками. І тоді організуємо співбесіди. Як це зробимо, ще не вирішили, бо не знаємо, це буде 10 аплікантів, чи 100 чи 400.

В американській системі президент призначає головного інспектора, який призначає всіх 60 чи скільки їх там існує. Він чи вона (можливо за кілька місяців буде вона президентом) призначає головного, і тільки він чи вона має право його звільнити. Якщо президент захоче звільнити, то повинен зробити це публічно: прийти до Сенату і пояснити. Якщо президент хоче звільнити інспектора конкретного відомства, то це вже на рівні скандалу. Люди хочуть знати точно, ви його хочете звільнити, тому що він надто сумлінно виконує свої обов’язки? Чи якась інша причина? В нас головні інспектори не звільняються, хіба хтось дуже сильно «прошкрабився». Звісно, трапляється, що хтось порушує закон.

Може, ви маєте підвідділ з 20 працівниками. А якщо ту саму роботу можуть виконати 10 людей? Або якщо ми лишаємо увімкненим світло на всю ніч, то ми ліниві, щоб вимкнути? Чи не подумали, як запровадити так, щоб автоматично виключалося? Тоді ми викидаємо гроші платників податків у болото

Призначення інспекторів не пов’язане з каденцією президента, який їх призначив. Вони незалежні. Їхній бюджет також незалежний від відомства. Щороку інспектор йде до Конгресу і каже: шановні, мені треба стільки-то грошей, бо я маю такі-то потреби.

Я працював для Департаменту юстиції — це головна прокуратура — вона має головного інспектора. В нього штаб із 400 з чимось людей. Крім президента, його ніхто не може звільнити. Він сам набирає компетентних людей.

Головні інспектори мають два завдання — не допустити шахрайства, неправильного користування ресурсами та взагалі недбалості. Вони аналізують, чи з фінансової точки зору конкретне відомство діє ефективно? Чи ви використовуєте ваші ресурси якнайкраще? Наприклад, якщо ви винаймаєте 3 поверхи якогось будинку для прокуратури, ви платите мільйон доларів, а всі платять 500 тисяч. Мова про те, чи відповідно ви користуєтесь федеральними ресурсами? Або, може, ви маєте підвідділ з 20 працівниками. А якщо ту саму роботу можуть виконати 10 людей? Або якщо ми лишаємо увімкненим світло на всю ніч, то ми ліниві, щоб вимкнути? Чи не подумали, як запровадити так, щоб автоматично виключалося? Тоді ми викидаємо гроші платників в болото.

Два рази на рік кожен головний інспектор звітує перед Конгресом. Його допитують, що сталося, а потім міністр мусить прийти і відповідати за свій департамент. Це частина прозорості та підзвітності. Всі міністерства — величезна бюрократія, тому питання, чи вживають вони ресурси ефективно. Українська інспекція буде схожою.

http://hromadske.ua/posts/borotba-z-koruptsiieiu-iak-stil-z-troma-nohamy-iakshcho-odniiei-nemaie-vin-ne-vstoit-interviu-radnyka-henprokurora

Навигация по записям

*/?>